niedziela, 25 maja 2014

Oh, Mother!

W tym poście skupię się na trylogii jRPG Mother. Jest to seria gier, która ukazała się tylko w Japonii (poza drugą częścią, ochrzczoną w USA tytułem Earthbound) i pomimo planów nie została wydana poza nią. Zdobyła ona rzesze fanów głównie dzięki nim samym, gdyż fanowskie tłumaczenia tych gier krążą po sieci.
Pierwsza część została wydana na Nintendo Family Computer, druga na konsolę SNES, a trzecia na konsolę przenośną Gameboy Advance. Całą serię łączy specyficzny, psychodeliczny klimat w cukierkowym, graficznym opakowaniu, przez co łatwo można ją pomylić z grą dla dzieci. Nic bardziej mylnego, to właśnie przez szereg kontrowersji związanych z fabułą itd. seria prawie nie opuściła kraju kwitnącej wiśni.

Screen z gry Mother

Screen z gry Mother

Screen z gry Mother
Serią zainteresowałem się, gdy zobaczyłem concept arty do drugiej części, które były wykonane z... gliny. Szczerze mówiąc, nigdy nie spotkałem się z podobnym rozwiązaniem w wypadku gry 2D, a te ilustracje pomimo swojej prostoty robią wrażenie:










Dla porównania poniżej zamieszczam screeny bezpośrednio z gry:




Seria posiada dość małe grono fanów, którzy są jej jednak bardzo wierni. Największym uznaniem cieszy się ostatnia, 3 część. Nic dziwnego – ładna, kolorowa grafika, ciekawa (choć mocno psychodeliczna) fabuła, oraz interesujący system walki (każdy przeciwnik ma swój osobny motyw muzyczny, a w walce wykonujemy combosy, czyli następujące po sobie ataki, jeśli uda nam się trafiać w przycisk zgodnie z rytmem konkretnego utworu) składają się na naprawdę wyjątkową grę. W związku z tym grono wiernych fanów postanowiło przetłumaczyć ten tytuł na język angielski, co wyszło im świetnie. 







To jednak nie wszystko – gra nie posiada żadnego oficjalnego guidebook'a (czyli książki opisującej mechanikę gry, fabułę, strategię itd.) ani concept artów. To skłoniło osoby odpowiedzialne za jej tłumaczenie do zrobienia własnego guidebook'a, mało tego – uznali oni, iż concept arty do 2 części były tak interesujące, że artystka Camille Young zrobiła własne wersje postaci z gry Mother 3 w glinie. Cały guidebook jest ciekawie wydany i stanowi dobrze wykonany, całościowy projekt, a ilustracje idealnie oddają klimat gry. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, wersja elektroniczna jest dostępna na ich stronie.

Poniżej zamieszczam parę ilustracji i stron z przewodnika:










To chyba najlepszy przykład fanartu, jaki widziałem, który nie jest kiczowaty ani przekombinowany, tylko potraktowany z dużym szacunkiem dla oryginału. Na koniec zamieszczam krótki filmik z gry oraz pokazujący wersję papierową tego projektu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz